Opravili fasádu školy Jána Hollého
Opravili fasádu školy, budovu nezatepľovali
Podľa primátora mesta sa najväčšia úspora docielila zateplením strechy a výmenou okien.
ŠAĽA-VEČA. Základná škola J. Hollého, ktorá sa nachádza v mestskej časti Veča, je od decembra v novom šate.
Budovu, ktorá patrí pod mesto, sa radnica rozhodla zrekonštruovať z vlastných zdrojov. Obnovenú fasádu však nezatepľovali, čo považovali niektorí za nepochopiteľné.
Vymenili okná za plastové
V tomto roku bola na škole z prostriedkov štátu vymenená strecha na dvoch zo šiestich pavilónov. Oprava sa robila cez letné prázdniny.
Okrem toho boli na celej budove vymenené plastové okná a z mestského rozpočtu bola zafinancovaná oprava príjazdovej cesty k budove školy. Okná boli vymenené z finančných prostriedkov Environmentálneho fondu.
Radnica už po tomto kroku avizovala, že má v pláne obnoviť fasádu na budove. Prostriedky na sa vyčlenili v mestskom rozpočte.
Ešte v júli bolo vyhlásené verejné obstarávanie. Predpokladaná hodnota bola 187-tisíc eur bez DPH. „Cieľom zákazky je oprava fasády budovy ZŠ J. Hollého, ktorá je na mnohých miestach poškodená a zateká, ďalej zlepšenie estetického vzhľadu budovy,“ písalo sa v súťažných podkladoch.
Lehota na predkladanie ponúk vypršala 1. augusta. Podľa zápisnice z otvárania obálok sa do súťaže prihlásilo sedem firiem, jediná firma zo Šale dala najvyššiu ponuku.
Ponuku dalo sedem firiem
Podlimitnú zákazku napokon získala firma Unistav z Tepličky nad Váhom, ktorá dala najnižšiu cenu (155-tisíc eur vrátane DPH). Práve cena bola jediným kritériom vyhodnotenia ponúk. Zaujímavosťou je, že druhá v poradí dala ponuku vyššiu len o 11 eur.
Víťazný dodávateľ mal na odovzdanie diela 60 dní. Podarilo sa mu to však s časovým predstihom. Práce sa začali na konci októbra. Podľa informácií z mesta robotníci najprv tmelom vyplnili dilatačné spáry.
„Po dôkladnom uschnutí fasádu umyli vysokotlakovým čističom. Následne naniesli penetračný náter, po jeho uschnutí sa začalo s nanášaním štruktúrovanej omietky,“ priblížila hovorkyňa mesta Alexandra Szabová.
Práce na fasáde s rozlohou 4100 metrov štvorcových boli ukončené 2. decembra poobede. Žiaci nastúpili do vynovenej školy v pondelok.
Podľa prepočtu nemuseli zatepľovať
Po ukončení prác sa začali ozývať hlasy o nezateplení budovy pri oprave fasády a s tým spojenej možnej úspore. Podľa primátora Šale Jozefa Belického si dalo mesto vypracovať prepočet od firmy zameranej na energie. „Základná úspora tepla je v zateplení strechy a vo výmene okien. Zateplením fasády by sme získali úsporu maximálne do výšky 5 %,“ povedal Belický. Prostriedky získané úsporou vďaka zatepleniu by podľa primátora boli neefektívne.
Odborník nie je presvedčený
Podľa odborníka na energetickú efektívnosť a hospodárnosť budov Vladimíra Vicenu je dôležitým ukazovateľom, z čoho bola budova postavená. „Mám informáciu, že škola je vybudovaná zo špeciálnych panelov, ktoré v sebe obsahujú určitú formu tepelného izolantu. Ak je to tak, tak neaplikovanie tepelnej izolácie na fasádu bolo správne rozhodnutie a ušetrené peniaze,“ povedal Vicena, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva.
Fakt, či je základná škola postavená zo spomínaných špeciálnych izolačných panelov, nie je potvrdený meraním. Ak by to tak nebolo, fasáda mohla byť podľa jeho slov zateplená. „Okolo budovy bolo postavené lešenie, fasáda bola zasieťkovaná a natiahnutá bola nová omietka. To všetko sú za normálnych okolností dosť nákladné súčasti zatepľovacích prác,“ vraví Vicena.
Ak už teda boli všetky spomínané úkony urobené, „nie je rozumné nedať na fasádu aj tepelnú izoláciu, pretože prírastkový náklad na aplikáciu fasádnej izolácie je v porovnaní s uvedenými činnosťami relatívne nízky,“ hovorí odborník na energetiku budov a dodáva, že v takomto prípade je návratnosť vloženej investície do zateplenia fasády veľmi dobrá. Nezohľadňuje totiž ostatné úkony, pretože tie boli vykonané tak či tak.
Isté je, že po rekonštrukcii je v škole teplejšie, časy, keď sa deti učili vo vetrovkách, sú podľa učiteliek preč.
Zdroj: Ladislav Odráška