Už druhý školský rok na našej škole pracuje klub Stromu života Večianske veveričky. Aktívne sa zapájame do súťaží, ktoré Strom života organizuje. Darilo sa nám v súťaži Zrkadlo duše, kde fotografia Matúša Kováča obsadila 2. miesto. V súťaži Spoločenstvo stromov sme boli zaradení medzi najaktívnejšie kluby. Najviac sa nám však darilo v súťaži Envitalent. Naši stromáci počas 6 mesiacov plnili úlohy, ktoré preverili ich vedomosti z biológie, no otestovali aj ich pozornosť či schopnosť čítať text s porozumením jeho obsahu. Súťaž je rozdelená do kategórií 3.-5. ročník, 6.-7. ročník, 8.-9. ročník. Najšikovnejšími žiakmi boli Matúš Bene , Ivan Bene, Tereza Šúreková a Dávid Surányi. Títo žiaci sa rozhodli odhaľovať tajomstvá prírody a spoznávať svoje okolie aj prostredníctvom výskumu a zapojili sa do súťaže Envitalent - výskumník. Do súťaže bolo prihlásených 23 projektov.
19. a 20. mája sa konalo celoslovenské stretnutie Envitalentov. Bolo to podujatie, na ktorom šikovní stromáci prezentovali svoje výskumné projekty zamerané na spoznávanie prírody. Dvojdňové stretnutie sa uskutočnilo v príjemnom prostredí Demänovskej Doliny. Prítomní stromáci ukázali, že bádanie v prírode môže byť aj zábavné a poučné. Nájsť odvahu postaviť sa pred plnú sálu a prezentovať svoju prácu nie je vždy jednoduché, ale mnohé deti pôsobili dojmom skúsených a nebojácnych vedcov. I tento rok sa ich záujem dotkol všetkých oblastí prírody: nechýbali rôzne zvieratá, rastliny, voda, pôda či odpady. Najviac nás zaujali témy o vplyve množstva potravy na hmotnosť umelodokrmovaných netopierov po hibernácii, o správaní črievičiek pri zmene prostredia, o najväčších šelmách Malej Fatry.
Matúš Bene spracoval tému Kompostárne a obsadil 2. miesto v kategórii 3. – 5. ročník. Tereza Šúreková a Dávid Surányi svojou prácou Zero – waste life – hudba budúcnosti na našej škole zaujali celú hodnotiacu porotu aj všetkých účastníkov stretnutia a obsadili 1. miesto v kategórii 6. – 7. ročník. Ivan Bene svojou prácou Nie je hlina ako hlina poskytol užitočné rady záhradkárom.
Program stretnutia bol naplánovaný tak, aby si deti popri prezentovaní aj oddýchli a zabavili sa. Vďaka príjemnému počasiu jednotlivé hry prebiehali v prírode a večer boli v akcii ultrazvukový detektor Batscanner a aplikácia BatLib, vďaka ktorým mohli deti počuť a rozlíšiť netopiere lietajúce okolo nás. Na druhý deň nás čakala nenáročná turistika, aby sme spoznali aspoň kúsok okolia. Naše kroky viedli na drevenú rozhľadňu Ostredok, z ktorej sme sa mohli v slnečnom počasí pokochať pohľadom na vrcholy Nízkych Tatier. Ako na dlani sme mali Bóru, Poľanu, Dereše, Chopok, Ďumbier i Krakovu hoľu. Odtiaľ to bolo už len kúsok na samotný vrch Ostredok. Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier nám pripomenul, že hory sú nielen krásne, ale môžu byť aj nebezpečné, a preto v nich treba byť opatrný za každého počasia.
Terezka, Dávid – žiaci ZŠ s MŠ Bernolákova 1, Šaľa
zdroj:salaonline.sk